Preşedintele AUR Bihor, Mihai Lasca, ales deputat în urma scrutinului de duminică, este condamnat penal pentru loviri şi judecat pentru constituirea unui grup criminal organizat.
Votat de aproape 9% dintre bihoreni, orădeanul în vârstă de 40 ani, patron al unei firme de pază, a fost trimis în judecată într-un dosar al procurorilor DIICOT pentru constituire de grup criminal organizat care avea ca scop racolarea de persoane afro-asiatice aflate în România şi călăuzirea lor în Ungaria. În rechizitoriul procurorilor DIICOT sunt citate o serie de discuţii telefonice în care Lasca vorbea cu complicii săi despre „oile ălea negre” sau „mieluşeii ăia negri”, care vor veni „în flux normal” şi în număr mare pentru a fi scoase din ţară, având „vreo şaizeci pe stoc, şaptezeci de miei. Şi după aia mai culeg”.
Şi acum, şi în timpul anchetei, Lasca a pretins că acuzaţiile sunt „interpretări eronate”. El a recunoscut că a vorbit doar „despre posibilitatea ajutării unor studenţi străini, de culoare, să ajungă în state europene”, despre preţurile „pe bucată student negru”, sau „oi negre”. „Trebuia să le găsesc o modalitate de a trece în Ungaria, căsătorindu-se cu cetăţeni români pentru a obţine cetăţenia română”, a fost găselniţa lui Lasca, declaraţie respinsă de procurori pe motiv că „nu este plauzibilă” mai ales că, din interceptările telefonice, a reieşit că traficanţii aşteptau, la un moment dat, sosirea unui grup de migranţi, însă fără a găsi dovezi că aceştia au şi trecut frontiera.
Pe de altă parte, Mihai Lasca a fost condamnat în noiembrie la 2 ani de închisoare cu suspendare după ce a lovit un bărbat care avea o relaţie cu fosta sa iubită. Totodată, el a fost obligat şi să presteze muncă în folosul comunităţii în cadrul Primăriei Oradea sau Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Bihor, pe o perioadă de 120 de zile. Sentinţa nu este definitivă, fiind atacată de Lasca, cu apel, care se va judeca la Curtea de Apel Oradea. Contactat de reporterul „Adevărul” pentru a-şi exprima punctul de vedere şi dacă, în cazul unei condamări penale definitive îşi va da demisia din Parlament, Mihai Lasca nu a răspuns nici la telefon şi nici la sms-ul care i-a fost transmis.